Yakuza Zero

Geliştirici:
Yayıncı:
Platform: ,
Tür: ,
Yayın Tarihi: 09-02-2017
Yakuza Zero İncelemesi
PUANLAMA
8.7
8.0
Puan Ver

Yakuza Zero - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

Yakuza Zero İncelemesi

Yakuza Zero İncelemesi

SEGA’nın Japonya’da resmen çılgın atan serisi Yakuza, Avrupa ve Amerika kıyılarına her yeni oyunu bir yıl rötarla yolluyor bildiğiniz üzere. Bizleri kahramanımız Kazuma Kiryu’nun erken dönemine götürecek olan Yakuza Zero da rötar alışkanlığı bozmadı ve gecikmeli olarak konsolumuzu işgal etti.

Yakuza Zero bizi 1988 senesine, Kazuma’nın Yakuza’ya katıldığı döneme götürüyor. Serinin fanatikleri için cevher niteliğinde bu yüzden, Kazuma ve diğer tanıdık isimlerin yükselişine bakış fırlatma şansı tanıyor Yakuza Zero. Kendine has oyun dinamiklerini tutucu bir şekilde koruyan, az değişim geçiren ama her yeni oyunla geleneksel yapısını taze tutmayı başarabilen serinin (şimdilik) son üyesi neler sunuyor bakalım bizlere?

YAKUZA0-1

Bir öksüz olan Kazuma’nın Yakuza dünyası ile ilk tanıştığı döneme gidiyoruz. Tanımadığı bir tefeci için tahsilat yapan Kazuma, ödemeyi aldığı kişiyi sağlam bir şekilde dövüp yoluna devam eder. Aynı gelen bilgi ise kurmaylarının canını sıkar; Kazuma’nın dövdüğü kişi ölü bulunmuştur. Sivil öldürmek Yakuza’larda hiç hoş karşılanmamaktadır ve Kazuma’ya da ayrıcalık yapmazlar. Kendisini aklamak isteyen kahramanımız ise gönüllü olarak Yakuza’lardan ayrılır ve sıradan bir vatandaş olarak kendisine kurulan kumpası ortaya çıkarmaya çalışır. Bu yolda ileride inişli çıkışlı bir ilişki yaşayacağı Goro Majima ile tanışacaktır ve yolları kesişen ikili acımasız bir dünyada amaçlarına ulaşmaya çalışacaklardır.

Yakuza 0’ın hikayesi serinin her oyununda olduğu gibi muhteşem. Arada sık sık karşımıza çıkan absürt yan görevlerle renklenen oyunun ana öyküsü bir o kadar ciddi ve sert. Yakuza dünyasına dair sağlam bilgiler sunuyor oyun belli ki, bu suç aleminin kodlarını, toplumdaki yerlerini görebiliyoruz. Seri çizgisini, anlatım dilindeki kuvvetini hiç bozmuyor kısacası, matrak yan görevlerle renklenen ama özünde gayet ciddi bir öykü sunuyor Yakuza 0.

1 yaşını yeni dolduran Yakuza 0’ın grafikleri öyle aman aman değil, oyun dinamiklerindeki retro ruh hali görsellere de yansımış durumda. Fazla köşeli bir dünyadayız, kaliteli kaplamalar ve sıkı dinamik ışıklandırmaya rağmen grafikler sırıtıyor. Yakuza serisi (müthiş ara videoları hariç) hiçbir zaman grafikleriyle konsolları zorlamadı ama PS4’ün cilalı teknolojisinde daha fazla sırıtmaktan pek kaçamıyor. Karakterlerin beden animasyonları serinin arcade ruhuna uyuyor ama gerçekçi değiller ve gereğinden fazla hızlılar. Bunlar Yakuza serisi için bir problem değil bu arada, her başlıktaki ”retro”luk bir şekilde yakışıyor, doğruya doğru.

YAKUZA0-2

CGI ara videolar ise muazzam. Karakterlerin yüz modellemeleri müthiş ve yapım ekibi bunun bilincinde olduğu için sürekli suratlara zoom yapmayı ihmal etmiyor. Her ara videoyu bu şekilde sunmuyor ama Yakuza 0, sürekli farklı görsel anlatım teknikleri kullanıyor. Bazen karakterler fotoğraf karesi gibi ekrana geliyor, sadece sesli diyaloglarla yürüyor iş. Bazen de sesli diyalog olmadan oyun içi grafik motoru ile hazırlanmış uzun sekanslar izliyoruz. Yakuza 0 için tam olarak Japon kafasının ürünü diyebiliriz; garip, eski duran ama bir şekilde de taze tatlar veren, çekici bir oyun bu.

Oynanabilirlik serinin en güçlü olduğu yer. Yarı açık bir dünyaya atıyor her yeni oyunuyla bizi Yakuza serisi. Burada da 1988 yılındaki Kamurocho şehrindeyiz ve gene şehir emrimizde. Ana görevler şehrin sokaklarına serpiştirilmiş durumda ve her biri Kazuma’nın tansiyonu yüksek hikayesini güzelce ilerletiyor. Genelde size düzenlenen kumpası açığa çıkarmak için bol aksiyon içeren görevleri kovalıyorsunuz ve eğlence tavan yapıyor her birinde.

Bu görevleri kovalarken karşınıza çıkan, sizin aramadığınız, onların sizi bulduğu yan görevler ise ayrı bir dünya. Çoğunlukla bol miktarda geyik içeren, sizi sürekli gülümseten görevler bunlar. Steven Spielberg ve Michael Jackson’a selam çakan görevden tutun da, aldığı popüler video oyunu Yakuza olan babası tarafından çalınan ufak çocuğun ders içeren görevine kadar sayısız ilginçlik bu oyunda. Oyunu durdurduğunuzda açılan menüden istediğiniz görevi seçip GPS’inizde takip edebilirsiniz bu arada.

YAKUZA0-3

Ana ve yan görevlerden biraz uzaklaşıp soluk almak mı istiyorsunuz? Kamurocho sizi eğlendirmek için elinden geleni yapacak, emin olun. SEGA klasiklerinin yer aldığı oyun salonları, beyzbol alanları, Karaoke ve dans salonları, pek çok yiyecek ve içeceği tadabileceğiniz lokanta ve barlar, bilardo kulüpleri ve karakter gelişiminde önemli bir yer tutan dövüş arenası sokakları işgal etmiş durumda. Kazuma’nın bu şehirde sıkılmasına imkan yok. Böyle renkli bir yerde kim, neden Yakuza olmak ister yahu?

Kazuma ister Yakuza olmak ve bu yüzden de başı beladan kurtulmuyor zaten. Hiç görev almasanız, sokaklarda aylak aylak dolaşsanız bile bela sizi bırakmıyor. Sizi tanıyan farklı çeteler yüzünüzü gördüğü anda depara kalkıyor ve fazlasıyla eğlenceli mini sokak dövüşleri başlıyor. Kazuma ve Goro’nun yeteneklerini sınadıkları bu dövüşler sonsuza kadar sürebilir, sıkılmadan oynarım. Arcade tarzdaki dövüş dinamikleri genel oyun standartlarına göre hiç yenilik içermiyor olabilir ama özellikle 80-90’lardaki oyunculuk döneminde yer alan kurtlar için eski tatları koruyor.

Serinin geneline bakıldığında ise dövüş dinamiklerinde ciddi bir yenilik söz konusu. Kazuma ve Goro’nun birlikte yer aldığı kavgalarda hızlıca karakterler arasında geçiş yapabiliyoruz mesela. Bu bir yenilik işte, ilk kez bir Yakuza oyununda birden fazla karakter dövüşün içinde ve kontrol edilebiliyor. Kavgalara nasıl yansıyor peki bu durum? İki karakterin de kendine has dövüş teknikleri var öncelikle, bu bile başlı başına fark yaratıyor. Yapım ekibi boş durmamayı tercih etmiş (ne de güzel yapmış) ve her karaktere üçer farklı dövüş tekniği kazandırmış.

YAKUZA0-4

Kiryu’nun dövüş içinde tek tuşla değiştirebileceğiniz tekniklerine bakalım ilk olarak. Brawler, önceki oyunlardaki yakın dövüş tekniği. Bu teknik dengeye dayalı; hem saldırı, hem de savunmada eşit bir güce sahip Kazuma. Beast moduna geçtiğinizde Kazuma ağır ama daha güçlü darbeler atabiliyor ve ağır silah kullanabiliyor. Rush ise aşırı seri şekilde hareket edip yumruk atmamıza olanak tanıyan boks tekniği.

Hikayeye sonradan dahil olan Goro Majima’nın tekniklerinde sıra. Thug, Brawler gibi dengeli bir teknik. Slugger isimli teknikte ise Goro beyzbol sopası başta olmak üzere yakın dövüş silahları temasına dayanıyor. Breaker ise en eğlencelisi; dans hareketlerinden oluşan, rakibin kafasını karıştırıp onu yormaya dayalı bir dövüş tekniği.

Yakuza 0’da bir yetenek ağacı var, bunca detayda o ağaç olmasaydı üzülürdüm zaten. Oyunda tecrübe puanı kazanmıyorsunuz, bunun yerine dövüşlerde ve görev sonlarında kazanılan paraları kullanacaksınız. Kavga ederken gönderdiğiniz her başarılı darbe ile düşmandan para düşüveriyor. Kazuma otomatik olarak bu paracıkları topluyor. Oyunu durdurup ulaşabileceğiniz ağaç sayesinde paranızı istediğiniz yeteneğinizi geliştirmek için harcayabilirsiniz. Bu ağaç dışında Kazuma’nın sağlık ve sosyal becerilerini geliştiren bir kulübe mevcut. Kapısında palyaço(?) bekleyen bu kutsal kulübede biriken CP puanlarınızı da harcayabilirsiniz. Yetmedi mi? O zaman size verilen sürede bir tane bile yumruk yemeden ayakta kalmaya çalıştığınız savunma temalı sokak dövüşlerine katılın, bu da sizin defans yeteneklerinizi geliştirecek.

YAKUZA0-5

Final Fantasy XV gibi, bu oyunu da Japonca oynamak farz. Zaten İngilizce dil seçeneği yok, iyi ki de yok. Japonca’daki o ani ve bize göre gereksizmiş gibi duran patlamalar bu oyuna inanılmaz yakışıyor. Bazen bitmeyecekmiş gibi duran uzun diyaloglar, serinin ana dilinde daha bir güzel. Ses efektleri sanki ilk Yakuza oyunundan beri aynı ama bu kötü bir şey değil. 80’ler arcade ruhunu sesleriyle de dibine kadar yaşatıyor Yakuza 0.

Yakuza 0 bizi serinin en başına götüren, bunu yaparken tüm sağlam dinamikleri koruyup ufak yeniliklerle süsleyen, tek kelimeyle müthiş bir devam oyunu. Klasik demek doğru olmaz belki ama eğlenceli onlarca saat arayanları ekrana kilitleyecek güzellikte bir oyun bu. Eğer Yakuza fanıysınız zaten zevkten ağlayacaksınız, değilseniz de çılgın Japon kafasını tadabileceğiniz en doğru adres Yakuza 0.

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:,


Tarih:13 Şubat 2017 Yazar:HakanOrkan

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :