What Remains of Edith Finch

Geliştirici:
Platform:
Tür:
Yayın Tarihi: 05-05-2017
What Remains of Edith Finch İncelemesi
PUANLAMA
9
10.0
Puan Ver

What Remains of Edith Finch - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

What Remains of Edith Finch İncelemesi

What Remains of Edith Finch İncelemesi

Son yıllarda bağımsız yapımcılığın da hızla yükselişiyle birlikte Yürüme Simülatörü olarak anılan yeni bir tür daha kazandı oyun dünyası. Aksiyona dayalı oyun severlerin biraz da nefretle burun kıvırdığı bu tür, oyun sektöründe hikaye anlatımına bambaşka açılımlar getirdi. Yakın zamanda aklımıza kazınan Everybody’s Gone to The Rapture, Firewatch ve Gone Home bu türün neler gösterebileceğine dair en sağlam örneklerden.

 

Gelelim bu türün içine sokabileceğimiz Giant Sparrow’un yapımcılığını üstlendiği What Remains of Edith Finch’e. Giant Sparrow’u sıkı oyunseverler yine bir başka garip (iyi anlamda) oyun olan The Unfinished Swan ile hatırlayacaklardır. Bu sefer ise 1900’lerden günümüze Finch ailesinin üzerine musallat olan laneti, aile fertleri üzerinden farklı farklı hikayeler ile anlatmayı seçiyorlar.

edithfinch

Baştan uyaralım, bu bir yetişkin oyunu. Ölüm üzerine, ilişkiler üzerine, aile üzerine söyledikleriyle düşünülmesi gereken, oynamayı bıraktıktan sonra da yakanızı bırakmayan yoğun bir deneyim. Oyunda artık kimsenin yaşamadığı, aile fertlerinin tek tek öldüğü Finch malikanesine geri dönen Edith Finch’i yönetiyoruz. Ormanın arasında yükselen malikane hikayeye tezat olarak uzaktan bir huzur veriyor ama bu yanılsama çok geçmeden ağaçların, kapıların üzerindeki kayıp ilanları ile bu evde neler oldu sorusunu çakıyor beynimize. Evin içine bir şekilde girdiğimizde ise o yaşanmışlıklar vuruyor yüzümüze.

Oyunun en büyük başarılarından biri bunu muazzam bir şekilde hissettirmesi. Mutfak, oturma odaları, kiler gibi ortak kullanım alanlarından her bir aile ferdinin özel alanlarına her detay hikayeye destek oluyor. Evin oturma odasından alabildiğine deniz manzarası büyüleyici gözüküyor, her bir yan kitaplarla dolu… Huzur akla geliyor, entelektüel bir aile akla geliyor, ne kötü gitmiş olabilir ki ? İşte burada da devreye her bir aile ferdinin nasıl öldüğüyle ilgili her biri farklı konseptte hikayecikler dahil oluyor ana hikayeye. Bu hikayecikleri nasıl anlatmak lazım gerçekten emin değilim, tek diyebileceğim ise çarpılacaksınız, şaşıracaksınız ve belki de gözlerinizden bir iki damla yaşın akmasına engel olamayacaksınız. Oyunun bu kısmı ile ilgili ne kadar az detay versem o kadar iyi diye düşünüyorum çünkü hiçbir fikriniz olmadan bu hikayecikleri yaşamalısınız. Tek diyebileceğim bu hikayecikleri deneyimledikçe aile ağacını tamamlayacaksınız ve büyük resme bakınca aslında What Remains of Edith Finch’in ne büyük bir oyun olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Bir parantez de oyunun ses ve müzik kullanımına açmak gerekiyor. Evin tekinsizliğini, yaşanmışlığını, yaşlılığını destekleyen bir ses çalışması var oyunun. Rüzgarın ıslığı, parkelerin kapıların gıcırtısı çok etkileyici. Müzikler ise özellikle hikayeciklerde coşuyor. Bebek Gregory’nin banyoda yıkanma sahnesi ve çalan klasik müziğe ayrıca dikkat çekmek isterim, tüyler diken diken.

What-Remains-of-Edith-Finch-4

Oyunu hakkıyla deneyimlemek için orta-iyi seviye bir İngilizceniz olması gerektiği konusunda da siz oyunseverleri uyarmak isterim. Her ne kadar hikayeciklerin konseptinden az çok çıkarımları yapsanız da aile ağacındaki ilişkileri, bağlantıları neden sonuç ilişkisine dökebilmek için İngilizce şart.

What Remains of Edith Finch kendi türü içinde başyapıt demekten çekinmeyeceğim bir oyun. Hikaye odaklı, karanlık ve derin bir oyun. Oyun dünyasında Yürüme Simülatör’lerinin yüz aklarından ve türü sevseniz de sevmeseniz de bu kara bahtlı Finch ailesinin nesiller boyu süren lanetini deneylimleyin derim, pişman olmayacaksınız.

 

Not: Hakan ben Persona 5’i inceleyecektim ama bununla çıkageldim idare et, sitemizde Persona 5’i inceleyemezsek notu bende 9,5’tir 🙂

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:


Tarih:28 Mayıs 2017 Yazar:SertacBayindir

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :