Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands

Geliştirici:
Yayıncı:
Platform: ,
Tür:
Yayın Tarihi: 14-03-2017
Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands İncelemesi
PUANLAMA
7.2
6.0
Puan Ver

Tom Clancy's Ghost Recon Wildlands - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands İncelemesi

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands İncelemesi

Son yılların yalancı çobanı Ubisoft, güvenimizi defalarca sarstığı ve oyunlarını olduğundan çok daha fazla allayıp pullayıp lanse ettiği için mesafeli ilişki yaşadığımız firmaların başında geliyor.

Assassin’s Creed, Watch Dogs ve son olarak da The Division ile sağ gösterip sol vuran ve bizleri üzen Ubisoft’un son mahsulü Ghost Recon Wildlands’e de korkarak yaklaştık ilk günden bu yana. Co-op desteğini en önemli özelliğine dönüştüren Wildlands, hikayesi ve oyun dinamikleri ile seri içinde farklı bir noktaya yerleşiyor. Açık dünya ile co-op birleşmesinden doğan bu çocuğa bakalım gelin hep birlikte.

wildlands-1

Hikayemiz oldukça yakın bir gelecekte, 2019 yılında start alıyor. Santa Blanca isimli bir uyuşturucu karteli Bolivya’yı kanser gibi sarmış, operasyonlarını bu ülkeden tüm dünyaya yaymaktadır. Ghost Recon serisinin militarist dilinden farklı olarak, bu özel harekat birimi ilk kez bir kartele takar kafayı çünkü özel ajan Ricardo Sandoval, El Suevo isimli bir adam tarafından yönetilen Santa Blanca tarafından kaçırılıp öldürülmüştür.

Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands’in hikayesinde pek bir numara yok, doğruya doğru. Açık dünya dinamiklerinde fazlasıyla boğulan hikaye ciddi şekilde kötü adam eksikliği yaşıyor. El Suevo genelde ara videolarda ortaya çıkan, etkisiz bir kötü karakter. Bu yüzden de görevden göreve koşturduğunuz, sadece minik misyonların peşinden gittiğiniz bir yapıya bürünüyor oyun. Kısa sürede rutine bağlama şekli ve hikayedeki geniş çatlakları ile bana Ubisoft’un bir önceki büyük projesi The Division’ı hatırlattı Wildlands.

AnvilNext 2.0 grafik motorunu kullanıyor Wildlands. İlk olarak Assassin’s Creed III’te karşımıza çıkan AnvilNext motorunun 2. jenerasyonuna ait bu motorun güçlü sonuçlar doğurduğu ortada. AC Syndicate ve For Honor’da da sahneye çıkan bu motorun özellikle geniş planlara sahip mekanlarda çılgın attığını söyleyebilirim. Wildlands’e ev sahipliği yapan Bolivya tek kelimeyle müthiş gözüküyor. Açık alanlar, müthiş ormanlar ve renkli yerleşim bölgeleri ile hem çok canlı hem de alabildiğine gerçekçi bir haritadayız. Wildlands’in Bolivya’sı göz alıyor, orası kesin.

wildlands-2

Karakter modellemeleri çok hoşuma gitmedi. Karakterler biraz odun gibi hareket ediyorlar, keşke The Division’daki motoru kullansalarmış dedirtmedi değil oyun. Wildlands karakterleri ile sağa sola koştururken kütük gibi durmalarını seyretmek pek hoş değil. Silahların söz sahibi olduğu bir oyunda ateş ettiğinizde karakterlerinizde silahın tepici etkisini de göremiyoruz. Ölen düşmanlarımızın yere serilme animasyonları da bir acayip, sanki bir anda yerçekimsiz bir ortama düşmüşler gibi süzülerek yere iniyorlar. Açıkçası görkemli diyebileceğim mekan tasarımları ve genel grafiklerin göbeğinde fena sırıtıyor karakterler.

Teknik açıdan da bizi etkilemeyi her zaman başaramıyor Wildlands. 60fps değerine sadık kalmak için yırtınıyor oyun ama otomatik save ne zaman devreye girse, başlıyor sıkıcı takılmalar, fps’de dipleri görmeler. Kaplamalar gibi ince detaylar da dikkatli gözleri rahatsız edebilir zaman zaman, benden söylemesi. Bir tek dinamik ışıklandırmayı çok ama çok başarılı buldum, özellikle cangıl içindeyken müthiş ışık oyunlarına bakıp hayran kaldım.

Oynanabilirlik cephesinde işler nasıl peki? Sonuçta bizi en çok orası ilgilendiriyor, değil mi? Bu noktada madalyonun iki yüzüne de sahip bir oyun Wildlands. Eğer bu oyunu oynayabilecek üç arkadaşa sahipseniz ne ala, tadından yenmeyecek bir tecrübeye dönüşebilir Wildlands ama aksi takdirde bazı ciddi sıkıntılar sizleri bekliyor demektir.

wildlands-3

Takım taktiğine sırtını fazlasıyla yaslayan bir oyun bu, o yüzden kulakları takıp konuşmak ve her takım üyesinin farklı özelliklerini kullanmak hayati önem taşıyor. Zaten görev yapısı sizi buna zorluyor. Her görevden önce bir araştırma yapmak ve buna göre de taktiğinizi belirlemek zorundasınız. Düşmanların yerlerini daha kolay belirleyebileceğiniz bir gündüz saldırısı mı yapacaksınız, yosa her iki tarafa da farklı avantaj ve dezavantajlar sağlayan tansiyonu yüksek bir gece saldırısına mı hazırlanacaksınız? İlk planın ardından her takım üyesinin rolü devreye girecek. Teknoloji kurdu drone’u yollayacak ve düşmanları işaretleyecek. Keskin nişancı kendisine iyi bir nokta bulacak, saha ajanları da gizlice düşmanları temizlemenin yolunu arkadaşlarının da yardımıyla arayacak.

Adım adım ilerleyen, nakış gibi işlenen bu yapıda konuşarak oynamak büyük önem taşımakta, işin keyfi de burada zaten. İletişim kurmadan sağlıklı bir taktik yapmanız, daha da önemlisi bundan keyif almanız imkansız. Tanımadığınız oyuncularla da konuşup anlaşmanız mümkün elbette ama burada da şöyle sıkıntılar ortaya çıkıyor; takım oyunu kurmak çok zor ve aynı seviyede olmayan oyuncularla dengeli bir oyun keyfi yakalamak imkansız. Yabancı oyuncularla oynarken düzgün bir iletişim şansınız çok zor, herkes kafasına göre takılıyor, bu da oyunda anlam kaybına yol açıyor haliyle. İkinci sorun ise daha ölümcül bana sorarsanız; bir göreve başlamadan oyuncu arıyorsunuz ama gelenler sizin seviyenizden olmuyor genellikle. Daha düşük veya çok daha yüksek seviyede oyuncu demek, tüm dengelerin tamamen bozulması demek. Çatışmalardaki eşitlik hissi tamamen kayboluyor bu yüzden. O yüzden; dört arkadaş bir araya gelip alırsanız tam olarak gücünü sergileyebiliyor Wildlands.

Solo takılmayı sevenler de oynayabilir elbette Wildlands’i ama inanın bunun da pek bir anlamı yok. Seçtiğiniz karakter dışında kalan üç takım üyesi yapay zeka sahibi ama hiç sahip olmasalarmış da olurmuş. Göreve başladığınızda taleplerinizi harfiyen yerine getiriyorlar başlarda, siz de mutlu oluyorsunuz. İş aksiyona geldiğinde ise bir anda mala bağlıyor hepsi, saçma sapan şeyler yapıp sizi deli ediyorlar. Kabak gibi ortaya çıkıp düşmana saldırıyor ve planı bozuyorlar veya tamamen gizli kalmayı seçip ürkek bir kedi gibi pısıyorlar ve saldır emrinize zamanında uymuyorlar. Böyle durumlarda Sync Shot özelliği hayatınızı kurtaracak belli oranda. Nişan aldığınız veya drone ile takip ettiğiniz düşmanları işaretleyin. Sync Shot sayesinde siz bir düşmanı öldürdüğünüzde, geriye kalan işaretlileri yapay zekalı takım arkadaşlarınız temizleyecek.

wildlands-4

Wildlands’in haritası ne öyle yahu? Almışlar Bolivya’yı, olduğu gibi oyuna sokmuşlar sanki. Ana ve yan görevlerle dolu bu haritanın birbirinden farklı dokuya sahip bölgeleri emrinizde. Dağlar, ormanlar, çöller ve yerleşim yerleri derken gayet dinamik ve ”canlı” bir harita sunuyor Wildlands, bu açıdan çok başarılı olduğunu söylemeliyim. Peki bu ciddi anlamda devasa haritada nasıl yol alıyoruz, koşturuyor muyuz sadece? Tabii ki hayır. Motorsiklet, araba, helikopter ve hatta çöl buggy’leri gibi pek çok araç hizmetimizde. Araç kullanımı düz yolda gayet kolay ama genellikle kestirme yapmak adına araziye dalacaksınız ve bu noktada araç kontrolleri saçmalıyor. O kadar zıplayıp duruyor ki araçlar, ekrana bakıp midenizin bulanmaması çok güç. Hele bir de motorsiklet ile bu aksiyonlara girişirseniz, sonunuz motordan fırlayıp kayalarda huzurlu bir ölümle sonuçlanabiliyor. Rally isimli beyaz renkli noktalar ise aksiyon dışındayken hızlı seyahat noktalarınız ve bu da haritada hızlıca gezinmek için güzel bir seçenek.

Ana görev dışında pek çok yan görev ve ekstra mevcut bu dev haritada. Tacmap özelliğini kullanarak haritada açılanları görebilir ve özgürce istediğinizi yapabilirsiniz. Karakter gelişiminde üst sınır 30 ve bu sınıra hızlıca ulaşıp karakterinizi erkenden güçlendirmek için bol bol ekstra ve yan görev yapın derim. Oyun zaten en ufak aksiyonunuzu bile tecrübe puanı ile ödüllendirdiği için gelişim sisteminin organik bir şekilde çalıştığını söyleyebilirim. Hızlıca bol puan kazanmak için düşman köylerini basıp özgürleştirebilir, tutsak edilmiş asileri kurtarabilir ve isyancılardan alacağınız yan görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu aksiyonlarınız sonucu tecrübe puanı kazanacak ve bunları da gelişim ağacında harcayacaksınız. Ağacın derin ve detaylı olduğunu söyleyebilirim; karakterinizi aksiyon, gizlilik ve teknoloji gibi ana başlıklarda geliştirebiliyorsunuz. Normal yeteneklerin dışında Epic Skills isimli yetenekler de mevcut, burada da her ana başlıktan birer tane ”epik” yeteneği karakterinize ekleyebiliyorsunuz. Hızlı iyileşme, tüm patlayıcılarda daha geniş alana etki etme, nişan alırken daha az sarsıntı gibi çok önemli yetenekler var epik listesinde. Gelişim ağacının içerik ve takım oyununa etkisi anlamında The Division koktuğunu söyleyebilirim.

wildlands-5

The Division ile pek çok ortak özelliğe sahip Wildlands ama bir yerde bu iki isim tamamen zıtlaşıyor. Düşmanların hasar almasında karşımıza çıkıyor bu durum. Hatırlarsanız, The Division’da bir düşmanı indirmek için neredeyse iki şarjör harcamamız gerekebiliyordu. Wildlands ise duruma daha gerçekçi bir açıdan bakıyor, düşmanlar genelde 1-2 kurşunla yere seriliyorlar. Oyunun zorluk seviyesine çok da olumlu bir katkı sağlamıyor haliyle bu kolaylık ama daha gerçekçi ve takım taktiğinin yarattığı yüksek tansiyon içinde keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Ghost Recon Wildlands sayısız fırsatın kaçtığı bir oyun olmuş bana göre. Sırtını tamamen takım oyununa yaslamasına diyecek laf yok ama tüm gücünü sadece arkadaşlarınızla oynarken gösterebilmesi, yabancı oyuncularla ve solo takılırken tam bir sıkıntıya dönüşmesini de keyifli bulmak güç. İçerik ve sürüş dinamiklerine bakılınca haritasının da gereksiz büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz. Ubisoft gene uzun soluklu bir seriyi orta karar bir oyunla devam ettiriyor ne yazık ki ve merkez ofisten yola çıkan Kaçan Fırsatlar Treni’ne bir yolcu daha bindiriyor.

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:,


Tarih:21 Mart 2017 Yazar:HakanOrkan

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :