Pro Evolution Soccer 2018

Geliştirici:
Yayıncı:
Platform:
Tür:
Yayın Tarihi: 22-09-2017
Pro Evolution Soccer 2018 İncelemesi
PUANLAMA
8.9
8.0
Puan Ver

Pro Evolution Soccer 2018 - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

Pro Evolution Soccer 2018 İncelemesi

Pro Evolution Soccer 2018 İncelemesi

Konami’nin inadı bu sene işe yaradı, ağlamak istiyorum! PES serisi geçen yıl sağlam bir atağa kalkmıştı ancak FIFA’nın gölgesinde kalma halinden bir türlü kurtulamamıştı. Bu sene işlerin tersine döneceği gibi marjinal bir iddiada bulunacak değilim ancak gayet sıkı iki futbol oyunu oynayacağımdan emin olmanın mutluluğunu da yaşıyorum.

Evet, PES serisi geçen yılın artılarını daha da sağlamlaştırdı, bazı kusurlarda iyileştirmeye gitti ve uzun süredir çıkan en iyi oyununu bizlere sunuyor. PES 2018 olmadığı kadar olgun artık, onu mahallenin en renkli topçusu yapan ama günümüz oyuncularının ihtiyaçlarına bakıldığında başarıdan uzaklaştıran arcade ruhu artık bir kenara koyuyor oyun. Daha ağır başlı, simülasyona yakın ama eğlence faktörünü de ıslak mendille silmeyen bir oyunla karşılaşınca şaşırdım açıkçası. Diğer yandan; bu sıkı hamleye çelme takma derdindeki kusurları da yok değil PES 2018’in. Gelin hep birlikte Konami’nin sahasında neler oluyor, bakalım.

pes2018-1

FOX grafik motoruna geçtiğimiz yıl geçiş yapan seri, görsel çıtayı iyice yükseltmiş durumda. Futbolcu animasyonları gerçekten çok iyi. Omuzu yiyen öyle güzel düşüyor ki, sizin oyuncunuzsa bile sinirlenemiyorsunuz. Sinir alıyor PES 2018, sinir. Yüz modellemeleri de çok başarılı ancak sadece belli takım ve oyuncularda. Barcelona’da çılgın atıyor oyun mesela, daha düşük seviye bir takımda ise öylesine alakasız modellenmiş ki oyuncular, gülüyorsunuz. Keşke özenli işçiliği eşit dağıtsaymış yapım ekibi.

Animasyonları hemen geçiştirmeyeyim, çarpılırım. Oyun içi animasyon sayısı ciddi şekilde artmış durumda. Top kontrolü, hızlı koşma, ikili mücadele ve faul sonrası düşme gibi durumların hepsi farklı ve etkileyici animasyonlarla hayat buluyor. Omuz omuza koşturan iki oyuncunun köprüde inatlaşan keçilere dönüşmesini seyretmek gayet keyifli. Yüz animasyonlarındaki donukluğu ise bir türlü atamıyor şu seri. Dünyaca ünlü oyuncular harika modellenmiş olsalar da donuk köpekbalığı bakışlarına sahipler, birazdan cenazeleri toprağa verilecek gibiler.

Detaylarda hafiften tökezliyor işte oyun. Oyuncuların formaları mekanik şekilde hareket ediyor, havada raks edemiyorlar. FIFA 18’in demosu bile bu detaylarda ağzımızı açık bırakmayı başardı, doğruya doğru. Tribünler mesela, burada arpa boyu yol alamadı seri. Seyirciler hala robot gibiler, yakın çekimlerde aynı insan tiplerini sayısız kez görebiliyorsunuz.

pes2018-2

Görsel olarak artıları eksileri son yıllarda nasılsa öyle, yapım ekibinin asıl odak noktası oynanabilirlik belli ki. Burada yakalanan denge, serinin yıllardır görmediği güzellikte. Nerelerde iyileştirme yapmış, neleri iyice yoluna koymuş peki PES 2018?

İlk dikkatimi çeken oyunun yavaşlamış olması. Burada öylesine güzel bir yavaşlık yakalanmış ki, maçlara gelen kalite hissi oldukça yüksek. Daha bir gerçekçi olmuş PES 2018, o arcade ruhu bir kenara bırakmış iyice. Yavaşlık size düşünme fırsatı tanıyor bir kere. Doğru ve ölümcül pasları atmadan düşünebiliyor, taktik yapabiliyorsunuz. Özellikle tek paslara müthiş katkısı var bu durumun.

Top fiziği ve top kontrolü dinamiklerinde de dersini iyi çalışmış PES takımı. Top ile futbolcu arasında görünmez bağı tamamen koparmış. Doğru yönü vermezseniz ve hatta pasın şiddetini iyi ayarlamazsanız, oyuncunuzun top ile sağlıklı bir buluşma gerçekleştirmesi çok güç. Burada tek bir sıkıntı var, pas tuşuna az süreyle bassanız bile en yakınınızdaki yerine daha uzaktakine pas atıyorsunuz. Bu da zaman zaman istemediğiniz adamlarla paslaşmaya girmenize yol açıyor. Bu sorunu aşmak için X tuşuna çok hızlı bir şekilde basıp bırakmalısınız. Bu da bir yerden sonra tavşan gibi diken üstünde hissetmenize sebep olmakta. Bilmiyorum, belki de ayarlarda pas şiddeti ile ilgili bir bölüm olabilir bu arada.

pes2018-3

Kaleciler sonunda insan gibi davranıyorlar, zopalık değiller artık. Karşı karşıya pozisyonlarda top kurtarabiliyorlarmış, bu refleksleri sergileyebildiklerini görmek duygulandırdı beni. Geleni geçeni içeri alma sezonu kapandı arkadaşlar, silin gözyaşlarınızı. Kalecilere kazandırılan yapay zeka ise defans oyuncularında karşımıza çıkmıyor ilginçtir ki. Havadan veya yerden atılan ara paslarda garip bir şekilde şaşırıp bir sağa bir sola gidebiliyor ve durduk yere pozisyon doğmasına neden olabiliyorlar. Bir yamalık canı olan bu sorunun bazen saç baş yoldurduğunu söylemem gerek.

Atak esnasında toparlıyor aynı yapay zeka; ileri uçlar boş ve sahte koşular yapıp size harika paslar atmanız için fırsatlar yaratıyorlar. PES 2018 sağladığı pozisyon zenginliği ile eğlendiren bir oyun zaten, sıkı defans yapan oyuncuları aynı oranda tatmin etmesi biraz güç bana sorarsanız.

Gene bir ton oyun moduyla geliyor PES 2018. Ana Lig ufak tefek eklentilerle karşımızda, zaten eğlenceli olan bu mod gene epeyce el oyalayacaktır ama eski havasında olmadığı da bir gerçek. Detaylarına girme gereği de duymuyorum artık. MyClub artık yeni yıldızımız. FIFA’nın eşsiz FUT moduna kafa tutmak üzere yaratılan MyClub şans faktörüne sırtını yaslıyor. Burada oyuncu satın alacak parayı topladıktan sonra sadece pozisyon seçip rulete başlıyorsunuz. Futbolcu çarkıfeleği dönüyor, siz tuşa basınca çark yavaşlayıp duruyor ve şansınıza hangi futbolcu çıkarsa onu ya kadronuza katıyor ya da takımdan gönderme, antrenman koçu yapma gibi aksiyonları seçebiliyorsunuz.

PRO EVOLUTION SOCCER 2018_20170909221748

Yavaş yavaş inşa ettiğiniz takım gelişiyor, şans mans derken bir bakmışsınız sıkı bir takıma kavuşmuşsunuz. Derin taktik özelliğine sahip MyClub. Farklı pozisyonlarda oynatılan oyuncuların aynı oranda farklı yetenekleri gelişiyor. Oyuncularınız adım adım geliştikçe takım kimyası da yükselmeye başlıyor. Bir FUT değil MyClub ama yüksek dozda eğlence içerdiği ve bağımlılık yaptığı da bir gerçek.

Kendi adıma konuşayım, şu sıralar PES 2018’i açma sebebim Online Co-op modu. 3’e 3 maçlar yapmamıza izin veriyor bu mod. Rastgele takım seçiyor oyun iki taraf için de ve maç başlıyor. Yaptığınız olumlu ve olumsuz her aksiyon puan hanenizi etkiliyor ve maçın yıldızı olmak için pür dikkat maça odaklanıyorsunuz. Herkesin başına buyruk hareket etmediğini, takım oyununa önem verdiğini görmek ayrıca sevindirici. Skor sisteminin getirdiği tatlı rekabete rağmen takım oyunundan genelde kopulmaması bu modun gücünü de ortaya çıkartıyor.

Artık komik olarak baktığımız lisans sorunu tüm heybetiyle gene karşımızda. Abuk gubik takım ve oyuncu isimlerine şaşmamak imkansız ama PES serisi sayesinde imkansızı bile gerçekleştirdik çoktan ve şaşırmıyoruz artık. Evet, internetten indireceğiniz dosyalarla gerçek takım ve oyuncu isimlerini oyuna yükleyebiliyorsunuz ama sene olmuş 2017, bu kadar zahmete girmek zorunda mıyız yahu?

pes2018-5

Fiyat performans olarak dengeyi tutturuyor PES 2018, rakibi başta olmak üzere piyasaya çıkan büyük oyunların fiyat etiketine sahip değil ve 179 TL gibi oldukça makul sayılabilecek bir fiyattan satılıyor. Sıkı oynanabilirlik ve zengin içerik göz önüne alındığında kaçırılmayacak bir fırsata dönüşüyor PES 2018. Türkçe dil desteğini de unutmayın tabii, güzel bir bonus sonuçta ve pakete dahil.

Seslendirmeler aynı lisans sorunu gibi, aynı vasat ikili yıllardır mikrofonda ne yazık ki. Aynı cümleleri utanmadan üst üste söylemeleri, durduk yere abartılı yorumlar yapmaları gayet sıkıcı. Bana sorarsanız, yorumcuların seslerini kapatıp sadece saha içi sesler ile oynayın PES 2018’i.

Müzikler konusunda da kötü bir yönteme gitmiş yapım ekibi ve hali hazırda hit olmuş popüler şarkılardan oluşan bir liste seçmiş. Zaten midemiz şişti bu şarkılardan, ikide bir de oyunda da dönünce ”Öehhh” efekti vermemeniz imkansız. Hangi şarkılar mı bunlar? Bruno Mars’tan 24K Magic, Clean Bandit’ten Symphony (bana göre cidden kötü bir şarkı) ve Linkin Park’tan Battle Symphony’nin aralarında olduğu toplasanız 12-13 şarkı mevcut. Liste hem dar, hem de aşinalıktan ötürü hiç cezbedici değil.

pes2018-6

Gelelim sonuca. Pro Evolution Soccer 2018 ya da kısaca PES 2018 serinin girdiği doğru yoldaki en önemli adım olabilir. Eğlenceli ama bir o kadar da simülasyona yaklaşıp zorlaşan oyun yapısıyla ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. FIFA 18 bu sene neler yapacak göreceğiz (hatta an itibariyle görmekteyiz ve bu sene rekabet çok sağlam geçecek, bir kez daha müjdemi isterim) ama PES 2018 ile seri yıllardır olmadığı kadar güçlü. Klasik modları dışında sorunsuz sunucuları sayesinde müthiş eğlendiren 3’e 3 co-op modu ile rekabette ben de varım diyor PES 2018. Futbol fanatikleri hiç düşünmeden paralarına kıysınlar.

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:, ,


Tarih:2 Ekim 2017 Yazar:HakanOrkan

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :