Moss

Geliştirici:
Yayıncı:
Platform: ,
Tür: ,
Yayın Tarihi: 01-03-2018
Moss İncelemesi
PUANLAMA
9.2
N/A
Puan Ver

Moss - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

Moss İncelemesi

Moss İncelemesi

İlk PS VR incelememiz Moss’a kısmetmiş ve biz bundan hiç de şikayetçi değiliz. Gördüğümüz en karakterli fare Quill’in macerasına hazır mısınız sanal başlıklılar?

PS VR incelemesi yapmadım daha önce, başlığın kendisini de incelemedim. Önce bir iki kelam edeyim dilerseniz, PS VR’ın girdiği yol ve bu yolda Moss’un önemi daha iyi anlaşılır belki. Piyasada yer alan HTC Vive gibi üst düzey gözlüklerin teknik açıdan bir tık gerisinde PS VR ama özellikle Sony ve 3. parti desteği sayesinde onlarca keyifli oyunla ve uygun fiyatıyla erişilebilir olmasıyla dikkat çekiyor.

Bu yenilikçi teknoloji henüz emekleme aşamasında, orası kesin. Oyunların görsel ve içerik kalitesi yapımcıların da henüz tam olarak ne yapacaklarını anlayamadıklarını kanıtlıyor bizlere. Diğer yandan; Resident Evil 7’yi baştan sona VR’da oynatma gibi bir güzellik yapan Capcom gibi büyük firmaların gözünün de bu alana kaymaya başladığının kanıtları bir bir düşüyor aleme.

PS VR’ı almaya karar verdiğimde en çok merak ettiğim konu mide bulantısı mevzusuydu. Bu endişemi bertaraf etmeyi başaramadı VR ve özellikle belli oyunlarda aldı midemi, çıkarıp koydu salonun ortasına. Özellikle çok hareketli oyunlarda bu kötü duyguyu yaşadım ancak şunu da belirteyim; bulantının üzerine gidip oyunları oynamaya devam ettikçe bünyeniz alışmaya başlıyor ve bu sıkıntı gittikçe azalıyor. Her gün VR oynasam muhtemelen kısa sürede mide bulantısı falan kalmaz ortada.

Gelelim oyunlara. Genelde ufak yapımlar boy gösteriyor VR sahnesinde. Kötü örnekler çok ama bir o kadar orijinal fikirler dolaşıyor ortalıkta. Bu fikirlerin bir kısmı uygulamada sınıfta kalıyor, bir kısmı kısa süreleri ile üzüyor. Kısacası genel bir tatminsizlik yaşatmıyor değil PS VR oyunları. Ama arada Moss gibi yıldızlar düşüveriyor dünyaya, işte budur diyorsunuz. Lafı daha fazla uzatmadan Moss’a geçeyim artık, bu ufak farenin macerasını anlatmak için sabırsızlanıyorum.

Moss hikayemizin geçtiği dünyanın adı. İnsanların savaştığı bir çağda kendi küçük dünyalarını kurmuş fareler ve dişi kahramanımız Quill de bu dünyaya ait bir ufaklık. Şeytani bir kötülüğün pençesine düşen amcasını kurtarmak için boyundan büyük bir maceraya atılıyor Quill, biz de buna ortak oluyoruz. Ortak oluyoruz diyorum çünkü oyuna cidden de ikinci bir karakter olarak dahiliz. Okuyucu isimli bir karakteriz, Miyazaki efsanesi Spirited Away’deki No-Face’e benzeyen Okuyucu, Quill’in yoldaşı ve en büyük yardımcısı. Bunu birazdan açacağım, merak etmeyin.

Moss’un hikayesi öyle aman aman bir şeyler sunmuyor, başı sonu belli ve hatta oldukça çocukça. PS VR’ı 12 yaş altı kullanmasın diyor Sony ama Moss da gayet çocuksu, kimi hedef alıyor peki bu oyun? Hemen söyleyeyim; tüm insanlığı. Şiddetin neredeyse olmadığı, her tarafından sıcacık detayların fışkırdığı Moss beni çocukluk günlerime, hep gülerek anımsadığım o ”temiz” zamanlara götürdü beni ve PS VR’ı hiç çıkarmak istemedim. Gönül rahatlığıyla Moss’a ışınlayabilirsiniz beni, küçük bir fare olarak orada yaşamayı kolayca kabul ediyorum.

Unreal grafik motorunu kullanan Moss, PS VR’ın en yakışıklı oyunlarından, belki de en iyisi. Quill’in minik bedeninde hayat bulan animasyonlara hayran kalmamak elde değil. Bir yerlere tırmanırken zorlanmasını, size verdiği tepkileri izlemeye doyamayacaksınız, emin olun. VR’ın derinlik algısı sayesinde Quill’e yaklaşabilir, her bir hareketini burnunun dibine girerek izleyebilirsiniz. Detaylardaki özenli işçiliği de daha net fark edebiliyorsunuz böylece.

Moss dünyasına ne demeli peki? Bu kadar kendisinin farkında olan bir yapıma epeydir rastlamıyordum, özellikle de PS VR platformunda. Ağaçlara ve mantarlara kurulmuş ufacık evler ve kasabalar 360 derece sarıp sarmalıyor sizi. Nereye dönüp baksanız bir şeyler görüyorsunuz. İlerledikçe karanlık yerlere de adım atacaksınız. İnsanların savaşından kalma devasa (Quill’e göre) kılıç ve miğferlerin mantar gibi bittiği ölüm kokan topraklardan da hızlıca geçecek faremiz.

Her bölümün bir tiyatro sahnesi gibi tasarlanmış olması çok mantıklı. Okuyucu olan siz sahneye bakıyorsunuz, bölüm sabit duruyor. Sabit sahnede Quill’i kontrol edebiliyor, yakınlaşıp gizemli noktaları bulmaya çalışıyorsunuz. Bu statik anlatım dili sayesinde mide bulantısı denen o illet kendisine bir yer bulamıyor vücudunuzda. Aynı yapıyı gene gayet orijinal bir oyun olan The Lost Bear de kullanmıştı PS VR’da, o oyunu da alınacaklar listenize ekleyebilirsiniz bence.

Moss’un görsel etkileyiciliğine söz yok, peki oynanabilirlik nasıl? Orada da yıldızlaşıyor oyun, küçük bir cevhere dönüşüyor. Oyunda Quill’e ortaksınız demiştim, onu açayım artık. Analog kontrollerle Quill’i kontrol ediyor, saldırma ve zıplama gibi aksiyonları kullanıyoruz. Okuyucu’nun görevi ise Dualshock’ın hareket sensörünü kontrol etmek. Bu özelliği kullanarak Quill’in karşısına çıkan engelleri aşmasında yardımcı oluyoruz.

Platform ve aksiyon kadar mekan bulmacaları da oldukça fazla Moss’da ve ilerledikçe bazı bulmacaların iyice zorladığını göreceksiniz. Genelde platformları çekip itme ve Forged isimli mekanik böcek düşmanları kullanarak yeni platformlar açmak üzerine kurulu mekan bulmacaları. Okuyucu da burada devreye giriyor, Quill’in aksiyon yetenekleri dışında kalan yetenekler kendisine ait. Dualshock’ın hareket sensörüne bağlı olan mavi bir küre ekranda, kumandanıza yön vererek bu küreyi kontrol ediyor ve platformları tutup çekebiliyor, böcekleri hipnotize edip Quill’in önünde engel olan kapıları açan butonlara sürüklüyorsunuz.

Bulmaca tarafı fazlasıyla doyurucu, ikili takım oyunu tadı da pek bir hoş. Aksiyon çok fazla söz almıyor oyunda, onda da sizi fazla zorlamayan böceklerle uğraşıyorsunuz zaten. Moss’un ufacık kılıcıyla sergilediği figürleri izleme fırsatı tanıyacak kadar rahat aksiyon bölümleri. Bu sadelik sizi sıkmasın diye her bölümde elde etmeniz gereken bonus bir parça saklamış yapım ekibi. Genelde göz önünde bu parçalar aslında ama onlara ulaşacağınız yolu çözmeniz gerekiyor. Bazı parçalar ise güzelce saklanmış, onları da eğilip sağı solu araştırırken bulabiliyorsunuz ki bu çok hoş bir detay olmuş. Her bölümde kör noktaları görmeye çalışıyorsunuz bir yerden sonra.

Quill ile Okuyucu arasındaki bağ takım oyunundan ibaret değil. Mavi kürenizi Quill’e getirip onu iyileştirebilir veya aksiyon içinde değilken okşayıp sevebilirsiniz. Trophy ödüllü sevme eylemini geçiştirmeyin sakın, izlemesi de keyifli zaten. Her zaman fare sevemiyoruz sonuçta, değil mi? Organik durumlara da gebe bu ilişki; Quill bir yere odaklandığında çaktırmadan eğilip yakından bakın ona, sizi dibinde görünce korkup irkilecek mesela. Bir bulmacada çok mu takıldınız? Quill sizi eliyle çağırdığında yaklaşın ona, ne yapacağınızı bir şekilde anlatmaya çalışacak. Kurgusal durmayan, doğaçlama hissi veren bu anlar Quill’le aranızdaki bağı hızlıca sağlamlaştırıyor.

Moss’un en büyük eksisi kısa süresi. Çoğu VR oyunu bu sorundan yakınmamıza yol açıyor zaten. Teknik bir kısıtlama mı, yoksa tek platformda çıkıyor olmanın ve kısıtlı bir kitleye hitap etmenin doğurduğu yüksek maliyetler mi etkili bu süre probleminde, bilemiyorum ama Moss’un tadı resmen damağınızda kalıyor. Neyse ki seriye dönüşeceği haberleri geliyor oyunun, uzun bir süre ortalıkta dolanabilir Moss.

PlayStation VR sahipleri yeterli ve doyurucu oyun bulma zorluğu çektiklerini düşünüyor olabilirler ama VR’ın ne yöne gideceğinin müjdecisi olan Moss’u asla ıskalamasınlar. PS VR almayı düşünen ama kararsız olanların da ilk adımı Moss olsun lütfen. Tadına doyum olmayan, VR teknolojisini anlamış bir ekibin elinden çıkma bu oyun oldukça özel ve ilgiyi sonuna kadar hak ediyor.

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:


Tarih:5 Mart 2018 Yazar:HakanOrkan

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :