FIFA 18

Geliştirici:
Yayıncı:
Platform:
Tür:
Yayın Tarihi: 29-09-2017
FIFA 18 İncelemesi
PUANLAMA
9
9.5
Puan Ver

FIFA 18 - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

FIFA 18 İncelemesi

FIFA 18 İncelemesi

Sadece Alex Hunter değil, biz de sahaya iniyoruz tekrar! PES 2018 ile futbol şölenine start veren PS4’lerimizin ikinci konuğu son yıllarda türe damga vuran FIFA serisinin son üyesi oluyor. Haydi o zaman, kramponları giyelim, formaları sırtımıza çekelim ve yılın tek futbol rekabetinde ikinci yarıya çıkalım!

Geçen sene PES ile olan rekabetinde hafiften yerinde saydığını gördüğümüz FIFA, bu yıl vites yükselteceğinin sözünü önceden vermişti. O sözü verilen vitesin atılıp atılmadığına bakmanın zamanı sonunda geldi. Bakalım yıllardır sadece iki rakibin olduğu bu küçük ama dev ligde son durum nedir?

fifa18-1

Serinin görsel diline bakıyoruz ilk olarak ve FIFA’nın olumlu yönde ilerlemeye devam ettiğini görüyoruz. Frostbite grafik motorunu iyiden iyiye etkili kullanıyor seri. Ünlü ve hatta orta ölçekte tanınan futbolcuların yüz modellemeleri ve beden animasyonları çok iyi. Dünya sahnesine çok çıkamamış isimler ise biraz özensiz modellenmişler. Örneğin; Beşiktaş’ın genç yıldızı Talisca, Sulukule’de darbuka tıngırdatan bir çingeneye benziyor.

Artan animasyonlar ise oyuna müthiş bir görsel gerçekçilik katmış durumda. Futbolcuların koşarken ivmelenmeleri, yerçekimine kafa tutamayıp tökezlemeleri, düşmeleri, kısacası sahada yaptıkları her hareket müthiş bir gerçekçilikle hayat buluyor ekranda. Detaylar ise inanılmaz yahu; formalar ter içinde kalıyor, her harekette gerçekçi forma hareketlenmeleri görüyoruz, faule maruz kalan futbolcuların yüzlerine oturan acıyı ağır çekimde izlemek ise utanmanıza yol açan bir keyif veriyor. Acıdan keyif mi alınırmış sucuk?!

Zemin detayları geçen sene de çok acayipti, bu sene de acayip. Maça başlarken tertemiz, pürüzsüz bir zemine ayak atıyorsunuz. Deparlar, fauller, hava koşulları derken 10 dakikada patates tarlasına dönüyor saha. Çukurlar açılıyor, fauller sonrası kayarak düşen oyuncuların izlerini görebiliyorsunuz. Hakemin zevkle sıktığı sprey yerde kalıyor ama üzerinden oyuncular geçtikçe kaybolmaya başlıyor. Sunum müthiş dedik ya, işte bu kelimenin içini böyle detaylar dolduruyor güzelce.

fifa18-2

Tribünlere de dikkat kesilin, aman. Yakın çekimlerde birbirinin kopyası seyircileri göreceksiniz ama bu keyfinizi kaçırmasın sakın. Gol attığınızda oyuncunuzu sizin tribüne doğru koşturun ve tellere koşan onlarca insanı seyredip zevk çığlıkları atın. Kamera da hafiften sallanmaya başlıyor ve golü atan oyuncusuna koşan onlarca yüzlerce seyircinin yarattığı dinamik görüntü gerçekten keyif veriyor. Sen biliyorsun bu işleri EA Sports.

FIFA serisinin oyun dinamiklerinde her sene radikal değişiklikler oluyor dikkat ederseniz. Bunun hem iyi, hem de kötü yanları var. Bir sene boyunca alıştığınız oyun bir sonraki sene ciddi değişim geçirince sıfırdan alışma süreci yaşıyorsunuz ve bu ilk başlarda can sıkabiliyor. Olumlu yanı ise sürekli tazelenen, yeni bir rekabete dönüşen bir seriye sahibiz demek.

Bu yıl da ciddi değişimler var FIFA 17’ye oranla. Defans sistemi ilk göze çarpan kısım. Artık çok daha zor defans yapmak ve oyuncuların gerçek hayattaki yetenekleri güzelce aktarıldığı için her oyuncuda aynı savunma taktikleri işe yaramıyor. Futbol bilen, sıkı takip eden oyuncuları daha fazla ödüllendiriyor FIFA 18 kısacası. Kare tuşu ile rakibe hamle yapıyorsunuz ama zamansız hamlenin cezasını hemen kesiyor rakipler ve boşa hamlenin ardından sizi kolayca geçip sıkıntı yaratabiliyorlar. Hamle yapmadan çok ama çok dikkatli olmalısınız, hatta Kare tuşuna bir kez basıp çekmek yerine basılı tutun ve tatlı sert bir ikili rekabete girip rakibinizi çekiştirin. Abartınca kartlık faule dönüşüyor elbette bu hareket ama tadında yaparsanız en azından çekilen şutun bile kalitesini düşürüyorsunuz.

fifa18-3

Atak yaparken daha hızlı bir oyun dili tutturmanız gerekiyor bu sene. Seri paslarla, ver kaçlarla rakip ceza alanına girebiliyorsunuz ve akılcı taktiklerle gol bulabiliyorsunuz. Varyasyona fazlasıyla izin veriyor FIFA 18, gerçekçi top fiziğinin de yardımıyla sayısız farklı pozisyon yaratabilir veya gerçek bir maç izliyormuş hissi uyandıran hatalarla topu kaybedebilirsiniz. Defans işini çözen, önde basma hatasına düşmeyen rakiplere karşı pozisyon bulmak ise biraz zor. İşin keyfi de burada zaten, rakibi analiz edip çözmeye çalışmak, gerekirse taktik değiştirmek çok keyifli.

Hem defans, hem de ofansta oyuna derinlik kazandıran şey Real Player Motion isimli teknoloji. Oyuncuların sadece beden dillerini görsel olarak başarıyla aktarmakla kalmıyor bu teknoloji, yetenek ve eksiklerini de bir güzel oynanabilirliğe yediriyor. Top kontrolü çok yüksek olan bir oyuncuya ateş eder gibi sert bir pas bile atsanız tereyağından kıl çeker gibi rahatça kontrol edebiliyor mesela, bu konuda yetenek fakiri olan bir oyuncu ise aynı pası bir duvar gibi karşılıyor ve top başka bir yere sekip gidiyor. Deneyebildiğim kadarıyla sadece çok ünlü olan futbolcuları değil, olabildiğince her futbolcunun genetik kodlarını oyuna aktarmış EA Sports. O yüzden tekrar ediyorum; futbolu sıkı takip eden oyuncuları daha fazla ödüllendiriyor FIFA 18.

Yapay zeka bu sene rakibine oranla çok daha başarılı. PES 2018’de özellikle defans başlığında fazlasıyla baş ağrıtıyor yapay zeka ve çevrimiçi maçlarda can sıkabiliyor. FIFA 18’de bu boyutta bir soruna rastlamadım. Kontrolü sizde olmayan oyuncular asla garip koşularla sizi sakatta bırakmıyor ve oyundan düşürmüyorlar. Rakibi olabildiğince markaj altında tutup kontrolün sizde olduğu hissini veriyorlar. Atak yaparken de durum aynı; boştaki oyuncular sürekli boşa ve çapraz koşular yapıp size taktiksel bir hücum zenginliği sunuyorlar. Öğrenim sürecini aştıktan sonra FIFA 18’in sunduğu derinlik ve bunu oynanabilirliğe yansıtma şeklini çok sevdiğimi söylemem gerek. FIFA 17’ye oranla çok daha akıllı, doyurucu bir tecrübe sunuyor yeni oyunumuz.

fifa18-4

Oyun modlarında bir yenilik yok, gelişmeler var. Yolculuk ile Alex Hunter’ın gelişimindeki ikinci seneye bakıyoruz. Bu sefer daha sinematik, daha dramatik bir yolculuk çıkıyor karşımıza. Alex’in sarsıcı hüsranları ve yılmayıp tekrar sahneye çıkmasını yönetmek oldukça keyifli. Üstelik ufak ama şirin ekstralar da var artık. Alex’in saç tipini ve dövmelerini seçebiliyor, sokak kıyafetlerini ve sahadaki kramponlarını biz belirleyebiliyoruz. Hikayenin belli bölümlerinde Alex’in aniden ortaya çıkan kız kardeşinin maçını yönetebiliyor, sakatlandığı bir dönem eski arkadaşının yükselişe geçmesini oynuyorsunuz. Geçen seneden daha detaylı, karakter ile kolayca bağ kurduğunuz bir mod Yolculuk.

Kariyer modu biraz elden geçmiş, sezon öncesi hazırlık dönemi ve transfer sezonu artık daha detaylı. Sözleşmelerde kontrol daha fazla sizde, bir oyuncuyu kiralamaya veya satın almaya çalışırken daha fazla opsiyona sahipsiniz ve oyuncu kadar kulübü de ikna etmeniz gerekiyor. Üstelik geçen yıllarda olduğu gibi teklif yollayıp e-mail beklemiyorsunuz, artık ara videolar eşliğinde görüşme süreci gerçek zamanlı gerçekleşiyor. Daha sinematik ve dinamik bir sunuma sahip artık Kariyer modu.

Sezon bir başka sıkı mod. Seçtiğiniz takımla 10 kademeli ligde zirveye oynamaya çalışıyorsunuz burada, işin güzel tarafı ise online co-op desteği var Sezon’da. Bir arkadaşınızla uzaktan takımdaş olabilir ve bir başka iki oyunculu takımla rekabet edebilirsiniz. Oldukça doyurucu, hızlı oyun süreleri için ideal bir mod.

fifa18-5

FUT diyoruz elbette artık, başka da bir şey demiyoruz. EA Sports’un yıllar içinde inşa ettiği şey gerçekten inanılmaz. Burada hem takım yöneticisi hem de oyuncusu sizsiniz. Dinamik transfer marketi sayesinde özgürce takımınızı kurabilirsiniz. Kart sistemi hala çok keyifli, çok sağlam. Kimya FUT modunun en önemli ayağı, aynı ülkeden veya ligden oyunculardan oluşan bir takım kurarak takım oyununuzu üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Kimya önemsiz duruyor olabilir ama düşük kimyalı bir takımla oynayın da göreyim sizi. Attığınız paslar yerini bulmuyor, oyuncular arasında başarılı pas alışverişi zorlaşıyor, boş koşularda tıkanıyor yapay zekalı oyuncular. O yüzden neymiş? Kimya önemliymiş güzel insanlar. Görsel dilinde ise pek bir yenilik yok FUT’un, bildiğiniz gibi her şey.

FIFA 18’in sunucuları oldukça iyi diyebilirim. Eskiye oranla daha az oranda düşük bağlantı kalitesine sahip rakip çıkıyor karşınıza. Uzun süre maç bulmama, maçtan düşme gibi teknik sıkıntılar yaşatmıyor oyun. PES 2018 de bu işleri kısmen de olsa yoluna koymuştu incelememizden hatırlarsanız ama uzun sürede maç bulma sorunu hala devam ediyor. FIFA 18 ise multiplayer için yaratılmış adeta.

Ufak yeniliklerle oynanabilirliği geliştirmeyi ihmal etmemiş EA Sports. Gözünüze ilk çarpacak olan hızlı oyuncu değiştirme özelliği olacak. Maçtaki duraklamalarda yorulan oyuncular için aynı veya en yakın mevkide yedek oyuncu öneriyor FIFA 18. R2 tuşuna basılı tutunca açılan mini menüde oyundaki oyuncuyu ve uygun olan yedeği görüyorsunuz. Değişiklik isterseniz X tuşu ile onaylıyorsunuz ve hızlıca oyuncuları değiştirmiş oluyorsunuz. Sırf oyuncu değiştirmek için oyunu durdurmanıza gerek yok kısacası. Online maçlarda oyunu durdurmak için topun saha dışına çıkmasını veya faul ve ofsayt gibi pozisyonlarda maçın durmasını beklemelisiniz. Böylece top oyundayken ansızın maçın durdurulmasına izin vermiyor ve tempoya çelme takmıyor FIFA 18. Ufak ama leziz dokunuşlar bunlar.

fifa18-6

Maç anlatımları ve yorumlar kaliteli, hele de rakip PES düşünülünce. Doğru ve zamanında gelen yorumlar, pozisyona göre tansiyonu yükselen anlatıcımızın ses tonu hala etkileyici ama 2-3 senedir duyduğumuz aynı cümlelerin tekrar dönmesi biraz can sıkıyor. Sanki sıfırdan bir seslendirme çalışmasına ihtiyacı var gibi FIFA’nın. Elimizde bu var kardeşim diyorlar elbette şu anda ve bizim için öyle büyük bir sıkıntı yok. Müzikler bildiğiniz, tahmin ettiğiniz gibi; EA Sports gene yakın zamanda hit olacak veya olmuş çok zengin şarkı listesi ile kulaklara ziyafet çekiyor.

FIFA 18 olmuş arkadaşlar. İlk başta aşırı zor gelen defans dinamiklerine alıştıktan sonra işte futbol bu diyorsunuz ve özellikle çevrimiçi maçların rekabetinde kaybolup gidiyorsunuz. Bu sene PES serisi de oldukça sıkı ama FIFA 18 ufak bir farkla yarışı galip bitiriyor bana sorarsanız. Güçlü sunumu, zevkli oynanabilirliği, Yolculuk ve FUT başta olmak üzere eğlenceli oyun modları ve sağlam sunucuları ile yıl boyu oynayacağınız spor oyunlarında başı çekecek güçte FIFA 18.

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:


Tarih:12 Kasım 2017 Yazar:HakanOrkan

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :