Far Cry 5

Geliştirici:
Yayıncı:
Platform:
Tür: ,
Yayın Tarihi: 27-04-2018
Far Cry 5 İncelemesi
PUANLAMA
8.8
8.5
Puan Ver

Far Cry 5 - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

Far Cry 5 İncelemesi

Far Cry 5 İncelemesi

Satirik oyunlara sevgim sonsuz. Modern dünyanın tüm ”yanlış”larıyla dalga geçen, eleştiren oyunların sayısı eskiye oranla çok daha fazla dikkat ederseniz.

Far Cry serisi bu ruh halinde olduğunu söyleyemeyiz. Diktatörlerin, tiranların cirit attığı hikayeleri asla suya sabuna dokunmadı, kendi hayal dünyasında koşturdu hep seri. Beşinci oyun duyurulduğundaysa bir şeylerin değişeceğini hissettik. Amerika’nın göbeğinde dini yoğun bir şekilde kullanan bir tarikatın kontrolüne düşmüş bir kasabada geçecek olan hikayesi ile Ubisoft bu sefer laf sokmaya mı başlayacaktı yoksa? Elini hep korkak alıştırmış Ubisoft’tan pek de beklenmedik bir hareketti bu ve hemen heyecan uyandırması çok da zor olmadı.

Bireysel silahlanmanın gölgesindeki sözde insan haklarının beşiği olan Amerika ile fena makara geçmenin peşinde Far Cry 5. Bu silahlanma mevzusu ve toplumları yola getirmek için dini bir alet olarak kullanmak sadece Amerika’nın problemi değil bu arada, bu sıkıntıları yoğun bir şekilde yaşayan coğrafyalardan birinde yaşayanlardanız biz de. O yüzden bu makaradan bizim daha fazla keyif almamız ve zaman zaman hayıflanmamız olası. Haydi artık, gelin modern bir Vahşi Batı olan Amerika’ya ve barındırdığı neo barzoların kasabasına adım atalım birlikte!

Hikayemiz Montana’daki Hope County isimli bir kasabada geçiyor. Joseph Seed ve kardeşlerinin kontrolündeki Eden’s Gate isimli dini bir tarikat tarafından resmen ele geçirilmiştir kasaba. Seed’e boyun eğmeyen ”günahkarlar” ortalık yerde infaz edilmekte, esir tutulmakta ve hatta kimyasallarla adeta birer zombiye dönüştürülmüşlerdir. Kasabanın kurtulması için çekilen görüntüleri internete yükleyenler sayesinde yaşananları tüm ülke öğrenir ve hemen devlet baba özel bir ekip yollar Seed sülalesinin tutuklanması için. Olay yerine varan isimsiz kahramanımız ve ekibine direnmeden teslim olur Joseph Seed. Yerseniz tabii. Bindirildiği helikopter saniyesinde düşürülür ve tarikat lideri 12.3 saniyelik tutsaklığının ardından gene özgürdür. Tutsak olan ve Hope County’de sıkışıp kalan bizizdir artık.

Dedik ya, seri ilk defa eleştiri vitesini yükseltiyor diye. Öykü ilerledikçe atması gereken tokatları bir türlü tam olarak adrese teslim edemediğini, hemen absürt bir anlatım tonu tutturarak eleştirinin dozunu yumuşattığını göreceksiniz. Elini sertçe havaya kaldıran ama son anda kıyamayıp yavaşça yanak pışpışlayan baba edasında Far Cry 5. Gene de buna şükür diyebiliriz bu arada, en azından Amerika ve silah/din gibi zıt iki kavramı bir şekilde buluşturmayı başarmış (en hafif tabirle) garip halkı ile güzelce makarasını geçiyor.

Far Cry 5 çok güzel gözüküyor. Hope County klasik bir Amerikan taşra kasabası aslında. Kilise baskın, bireysel silahlanma ve bu aralar PETA’nın radarına kadar giren avcılık ön planda. İnsan eliyle ortaya çıkan her kötü şeye rağmen doğa ana tek başına o kadar güzel ki. Sakin ormanlar, rahatça balık tutabileceğiniz irili ufaklı göller ve ekstrem sporlara zemin hazırlayan yüksek tepeler… Ruhunuzu dinlendirecek bir atmosfer sunuyor sanki Far Cry 5 ama kazın ayağı hiç de öyle değil. Bu doğanın ortasında Seed ailesi soyadlarına yakışır şekilde nefret tohumlarını ekmeyi başarmış. Her saniye çatışan insanlar göreceksiniz. Sakince yürürken bu gergin ortamdan etkilenmiş gibi ayı saldırılarına tanık olacak, bir anda çatışma yüzünden düşen bir uçağın ”Madem gidiyorum, seni de götüreceğim!” tadındaki tehdidi ile aniden irkileceksiniz. Rastgelesellik haritanın her yerine işlemiş.

Karakter modellemeleri de gayet başarılı. Amarigan köylüsü olarak dilimize geçirebileceğimiz redneck kardeşlerimiz haritayı bir güzel istila etmişler ve suratların kıyafetlerine kadar hem çeşitlilik gösteriyorlar hem de detaylarıyla göz okşuyorlar. Vurulduklarında sıkı animasyonlar eşliğinde yere düşüyor, isabetli bir patlama ile yumurta gibi fırlıyorlar havaya.

Klasik Far Cry bugları ise hala karşımıza çıkıyor. Aniden gökyüzüne uçan hayvanlar, bir anda beliren arabalar, bir kurşunla kamyon çarpmış gibi uzaya fırlayan düşmanlar gibi sorunlar ansızın karşınıza çıkıyor. İster istemez gülmenize yol açan bu sorunlar oyun keyfine limon sıkmıyor neyse ki. Bu bugları bir kenara bırakırsak, rastgele oluşan olaylar görsel atmosferi müthiş destekliyor. Siz koştururken gökyüzünde kapışan iki helikopterden talihsiz olanı bir anda önünüze düşebiliyor mesela. Konuştuğunuz NPC’yi bir anda alıp götüren boz ayıya şaşkın şakın bakabilirsiniz, öylesine garip anların oyunu olmuş Far Cry 5.

Serinin içerik manyağı olduğunu duymayan, bilmeyen yoktur artık. Devasa haritada yapılacak tonla iş var. Yan görevler gayet keyifli, ana öyküden kopmadan güzel mini hikayeler sunuyorlar. Hazine bulma görevleri ekstra hoşuma gitti. Minik bir araştırma yapmanızı şart koşan bu görevlerde hazineye ulaşmak çok keyifli. Sizi asla zorlamayan mekan bulmacalarına sahip bu araştırma görevleri diğerlerinden hemen sıyrılıyor bana göre.

Harita dörde bölünmüş durumda ve her bölgeyi manyak kardeşlerden biri kontrol ediyor. Bu da düşman gruplarının hafiften farklılık göstermesini sağlıyor. Oynanabilirliğin rutinden çıkması adına yapılmış bir hamle bu ve gayet güzel işliyor. Temizlediğiniz bir bölgede düşman tehdidi de gözle görülür şekilde azalıyor, daha rahat at koşturmaya başlıyorsunuz. Keşif duygusu da iyice ödüllendiriliyor. Hızlı seyahat özelliğine başvurmadan haritada dolaştıkça bir sürü gizem ve ekstra buluyorsunuz. Kaşiflik aşılayan bu durum oyuna keyif katıyor.

Aksiyon dinamikleri zaten keyiflidir bir seridir Far Cry ama beşinci oyunls iyice abartmış durumdalar. Her saniye bir aksiyon var oyunda, bir an olsun sizi rahat bırakmıyor düşmanlar. Adam gibi iki manzaraya bakayım, balık tutayım diyorsunuz ama arkanızdan bir anda 5 kişi yardırıyor size doğru bağıra bağıra. Bir bölgeyi tam olarak ele geçirmeden rahat yüzü yok kısacası. Araba sürme isteğindesiniz mesela, 2 dakika yol gidemeden düşman araçları üzerinize kırıyor direksiyonları. Bu delilik çok hoş açıkçası.

Far Cry 5’te yancılarınız var! Specialist başlığındaki uzmanların kendi hikayeleri var. Bu görevleri tamamladıkça ilgili karakteri aktif ediyorsunuz ve tercihinize göre dörde kadar atadığınız Uzman’ı aksiyonda yanınıza çağırabiliyorsunuz. Buradaki çeşitlilik doğrudan etki ediyor oynanabilirliğe, bu çok olumlu bir özellik. Hemen ufak örneklerle açalım konuyu. Boomer dünya tatlısı bir av köpeği ama yetenekleri işinizi nasıl kolaylaştırıyor, bir bilseniz! Düşmanları hızlıca otomatik olarak işaretliyor, çatışmada saldırıp düşmanın silahını kaptığı gibi size getiriyor. Peaches acımasız bir dağ kedisi. Düşmanları sessizce öldürmek için birebir. Cheeseburger isimli ayıyı bilmeyen yoktur, kısa sürede sanal alemde favori Far Cry 5 yancısı oldu kendisi. Bu sevimli(!) ayı bodoslama dalıyor aksiyona, ortalıkta düşman bırakmıyor. Deniz uçağı kullanan Nick Rye ise gökyüzündeki gözünüz, yukarıdan ateş gücü sağlarken havadan saldıran düşmanlara da kurşun yağdırıyor. Bunun gibi tam 9 tane Specialist var oyunda. Birinin özelliği diğerine benzemediği ve özgürce seçim yapma hakkına da sahip olduğu için aksiyon tercihlerinize göre yancı seçebiliyorsunuz.

Bu garibanlar ölümlü bu arada, öyle Robocop gibi dolanıp destek attıklarını düşünmeyin. Sağlıkları tükendiği yere seriliyorlar ve belli bir süre sizden yardım bekliyorlar. Tahtalı Köy’e tek yön bilet almadan yetişirseniz tekrar sahaya geri döndürüyorsunuz ki işlerini kaldıkları yerden devam ettirebilirsinler. İşin güzel tarafı; siz de sağlığınızdan olup yere serildiğinizde bir süreliğine hayata tutunuyorsunuz ve çok sıkışık olmadığı sürece yancılarınız gelip sizi ayağa kaldırıyor.

Specialist’ler dışında Fighters isimli yancının da yancısı tipler de var oyunda. Bu arkadaşları kiralıyorsunuz istediğiniz zaman ve siz istediğiniz sürece peşinizden koşturuyorlar. Her birinin kendine has özellikleri var; kimi aksiyon dışındayken size sağlık basarken, kimi düştüğünüz anda sizi kaldırma gibi önemli bir misyonu sırtlanıyor. Pasif ama çaktırmadan da etkili karakterler bu Fighter’lar, sevgi besleyiniz.

Hikayeyi baştan sona arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz! İki oyuncu destekli co-op özelliğini sadece listenizdeki arkadaşlarınız ile kullanabiliyorsunuz, tanımadığınız oyuncuların yer aldığı bir havuz yok ki bence bu gayet mantıklı. Bir oyuncu ana hesap gibi işliyor, görevleri sadece o alabiliyor. Arkadaşı ise tüm silah gücü ile destek çıkabiliyor. Buradaki esneklik çok iyi bu arada. Siz bir üsse sağlam bir saldırı yaparken, arkadaşınız da uçak veya helikopter ile havadan destek verebiliyor. İsterseniz iki sessiz ninja olarak yan yana da ilerleyebilirsiniz. Tercih tamamen sizin.

Gelelim Far Cry 5’in multiplayer moduna. Hikaye modunda ele geçirdiğiniz nokta ve üslerde Arcade yazan atari makinaları göreceksiniz. Buradan direkt multiplayer moduna atlayabiliyorsunuz. Burada bir durun ama, genel FPS kuralları burada işlemiyor. Oyunun içerik manyağı editör özelliği sayesinde oyuncular kendi haritalarını sıfırdan yaratabiliyor ve sunuculara yükleyebiliyorlar. Arcade modu tamamen bu haritalardan oluşuyor, Ubisoft elinden çıkma bir harita yok! Kulağa müthiş geliyor ama sonuç her zaman öyle değil ne yazık ki. Kimi haritalar inanılmaz detaylı yaratılmış ama kimileri de basit ötesi. Keşke bir süzgeçten geçip öyle oyuncuya sunulsaymış haritalar, iyi ve kötüyü bize deneterek deneme tahtası yapmasalarmış naciz bedenlerimizi. Gene de eğlenceli, çıtır çerez bir multiplayer tecrübesi sunuyor Far Cry 5, eğlenmediğimi söyleyemem. Bu modun bir artısı ise, kazandığınız perk puanları hikaye moduna işleniyor, böylece Arcade süreniz de boşa gitmiyor.

”So, what’s your final words?” diyen Amerikalı okurlarımız… Yahu, yok öyle bir okur, uyan ey PST yazarı! Far Cry 5 serinin son yıllardaki en eğlenceli oyunu, bunu hemen söyleyeyim. Beklenildiği üzere deli fişek bir aksiyona sahip, silahları sessiz tutmak mümkün değil. Co-op desteği ve Specialist gibi yeniliklerle oyunun esnekliği de ciddi oranda artmış durumda. İçeriği bir garip Arcade bile uzun süre el oyalatabiliyor, yalan yok. Gene de yıllardır böyle oyun görmedik dedirtmiyor Far Cry 5, kendi çizdiği güvenli suların dışına çıkma çabası içinde değil. Yılın en renkli ve eğlenceli FPS’lerinden birisi sadece, gene de kayıtsız kalmayınız ve Amerikan kırsalında kaybolunuz efendim.

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:


Tarih:25 Mayıs 2018 Yazar:HakanOrkan

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :