Destiny 2

Geliştirici:
Yayıncı:
Platform:
Tür:
Yayın Tarihi: 08-09-2017
Destiny 2 İncelemesi
PUANLAMA
8.2
8.0
Puan Ver

Destiny 2 - Puanlama

Oy verebilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.
Giriş yapmak için

Destiny 2 İncelemesi

Destiny 2 İncelemesi

Halo efsanesine imza atan Bungie’nin ellerinden çıkan Destiny biraz ters köşe yapmıştı hatırlarsanız.

Bungie 10 yıllık bir proje olarak duyurmuştu Destiny’i ama sadece 2.5 sene sonra devam oyununu duyurarak güvenleri sarsmıştı az biraz. Gene de gayet eğlenceli, çevrimiçi yetenekleriyle uzun süre el oyalayabilen bir oyundu Destiny, devam oyunu doğal olarak beklenti çıtasını da epey yükseltti.

Çıtalar yüksek ama aynı oranda endişeler de yüksek. Sonuçta ilk oyunda verilen ve tutulmayan sözleri unutmuş değiliz. Destiny 2’yi otopsi masamıza yatırdığımızda ise iki arada bir derede kaldık. Neden diye soranları yazının devamına alalım.

destiny2-1

Hikayemiz kaldığı yerden devam ediyor. Evrende düşman istilasından kurtulan tek yer olan Dünya ve onu koruyan gizemli Traveller daha fazla dayanamaz ve düşman eline geçer. İnsanoğlu artık yok olmanın eşiğine gelmiş ve son bir kurşunu kalmıştır. Düşman eline düşen kozmik yolcu Traveller’ı kurtarmalı ve beraberinde Dünya ve evrene de derin bir oh çektirmelidirler (aşırı ciddi bir konu ancak bu kadar basitleştirilebilirdi – oh çeken Dünya). Destiny 2 ilk oyuna oranla çok daha hikaye odaklı ve bunu sinematik bir anlatımla da destekliyor. Bu oyunun en büyük artısı. Diğer yandan; hikaye gene çok kısa ve yükseldi dediğiniz anda bitiveriyor. Odak noktası hala çok oyunculu görevler ve bu da tekrar hissini ortaya çıkartıyor ister istemez.

Destiny 2’nin grafikleri gayet sağlam. İnceden çizgi film estetiği var, hele ki patlak renk paleti çok ama çok başarılı. İlk oyunun sönük dilinden eser yok. CGI videolar film tadında, ilgiyle izlemenizi sağlıyorlar. Sinematik anlatımda bu videoların payı büyük.

Farklı dünyalara gidiyoruz bir kez daha, farklı tasarımlar sayesinde hep yeni dünyalar keşfediyoruz. Açık dünya dinamiğini güzelce destekleyen tasarım zenginliği tam tadında. Bir haritada tropik bitki örtüsünde koşturuyorsunuz, bir diğerinde ise yabancı bir uygarlık tarafından yaratılmış soğuk ve mekanik bir dünya sizi bekliyor.

destiny2-2

Tasarımsal zenginlik keşke düşman tasarımlarında da karşımıza çıkabilseymiş. Oyunda iki farklı düşman ırk var ve bunlar da kendi içlerinde en fazla 4-5 tane düşman tipine sahip. Sürekli birbirinin kopyası düşmanları şişleyip duruyoruz. İlk oyundaki bu tembellik aynen devam ediyor anlayacağınız.

Destiny 2’ye ilk oyundaki karakteriniz ile devam edebiliyorsunuz, alın size artı bir. Yola aynen devam izni veriyor oyun ama yeni bir sınıf ve karakter isteyenler her şeye sıfırdan başlayabilirler elbette. Bunun kozmetikten ibaret olduğunun notunu düşeyim hemen. İlk oyundaki zırh ve silahlarınız ne yazık ki sizinle yola devam edemiyorlar.

Sınıf ve gelişim sistemi aynen devam ediyor; düşmanlardan düşen ve kasalardan çıkan zırh ve silahları karakterinize özgürce atayabiliyor, her bir nesneyi kendi içinde geliştirebiliyorsunuz. Öyle aman aman derin bir sistem olmasa da istediğiniz ateş gücüne sahip olmanıza izin veren, esnek ve keyifli bir yapısı var. İlk oyundakinin üzerine geliştirmeler yapılabilirmiş biraz, olduğu gibi transfer edilmiş ama olsun.

destiny2-4

Nişan alma ve vuruş hissi gayet iyi ama ilk oyuna oranla bir tık hantal geldi bana. İlk oyunda Titanfall benzeri bir serilik vardı, düşmanlardan arasında raks ederek nişan alıp ateş ediyorduk. Destiny 2’de bu durum değişmiş, kontroller daha hantal. Bu ağırlığın getirisi ise daha doyurucu vuruş hissi oluyor. Bir düşmana odaklandığınızda tetiğe abandığınız ve ne verdiyse boşalttığınız hissini alıyorsunuz güçlü bir şekilde.

Artık çok daha özgür bırakılıyoruz haritalarda. İstediğiniz gibi gezinin, yeni yerleşim yerleri bulun, NPC’lerle sohbet edin. NPC’lerden yan görev de alıyorsunuz artık, Destiny 2’nin en güzel yanlarından biri de bu. Her yerden bir görev veya ekstra çıkabiliyor. Örneğin; sıkı harita araştırmacılarını ödüllendiriyor Destiny 2 ve gizli mağaralar bulmalarını sağlıyor. Bu mağaralarda egzotik ve kolay bulunmayan zırh ve silahlar mevcut. Elbette karşınıza çıkan mini boss’u alt etmeniz gerekiyor öncesinde.

Yeni bir sınıf sunmuyor Destiny 2 ama Titan, Hunter ve Warlock gibi alt sınıflar çıkıyor karşımıza. Bu alt sınıflar özel saldırılarınızı belirliyor. Warlock kılıç temalı bir özel gücü aktif ederken, Hunter hızlıca savurduğu sopasıyla ortalığı havaya uçurduğu biri gücü, Titan ise kalkan açtığınız savunma gücünü kullanmanıza izin veriyor.

destiny2-6

Hikayeyi bitirdiniz, ne yapacaksınız peki? Elbette çoklu oyuncu özelliğini kullanacaksınız. Hikaye modunda iken Raid’lere katılıp dört oyunculu baskınlar gerçekleştirecek, zor kelimesinin içini güzelce dolduran sıkı çatışmalara atılacaksınız. Sürekli gelişen ve değişen Raid’ler sayesinde Destiny 2’nin ömrü epey bir uzuyor zaten.

Multiplayer modu da bir kez daha sahnede ama ölçek küçültmüş durumda. Desteklenen oyuncu sayısı nedense 8’e düşürülmüş, 4’e 4 maçlar yapmanıza izin veriyor oyun. Haritaların boyutları da küçülmüş doğal olarak, çatışmalar hep yakın mesafelerde gerçekleşiyor bu yüzden. Oyun modları da rastgele seçiliyor, sizin tercihinize bırakmıyor oyun. İki turda bir farklı bir moda dahil oluyorsunuz. Tüm kısıtlama ve ölçek ufaltmalara rağmen ilk oyuna oranla çok daha fazla keyif aldım rekabetçi multiplayer modundan, doğruya doğru. Muhtemelen yakın çatışmaları sevmem ve keskin nişancı sınıfına olan gıcıklığımdan kaynaklanıyor keyfim.

Destiny 2 ilk oyunda olmayan, oyuncuların talep ettiği her şeye sahip gibi. Devasa ve özgür bırakıldığımız haritaları, durmak bilmeyen aksiyonu, sağlam oyun dinamikleri ve çevrimiçi yetenekleri sayesinde uzayan ömrü ile ilgiyi kesinlikle hak ediyor. İlk oyunu sevenler zaten kayıtsız kalmasınlar, sıkı FPS arayanlar ise yeni Wolfenstein gelene kadar Destiny 2’nin dünyasına balıklama atlasınlar.

 

Paylaş:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Etiketler:,


Tarih:29 Ekim 2017 Yazar:HakanOrkan

Yorum yaz

Yorum yazabilmek için yapmanız gerekmektedir.

Üye Ol

Üyeliğiniz başarıyla gerçekleşti.

Lütfen adresini kontrol ederek üyeliğinizi onaylayınız.
Ad
Soyad
E-posta
Kullanıcı Adı
Şifre
Şifre tekrar
PST’den haber almak ister misiniz?

Giriş Yap

Kullanıcı Adı veya E-mail :
Şifre :

Şifremi Unuttum

Kullanıcı Adı veya E-mail :